baner www                                                                                                                                                                                                        

Podczas wielu wystąpień i prelekcji poruszano takie tematy jak aktywizacja, integracja i ekonomia społeczna na obszarach wiejskich czy funkcjonowanie miejscowości tematycznych. Bardzo ciekawą prezentacje przygotował Szymon Surmacz z Laboratorium Aktywności Społecznej oraz Stowarzyszenia Wolimierz pn. „Nowy Pozytywizm. Technologie informacyjne i "świeża krew" - nowy impuls dla rozwoju wsi”.

O inicjatywie lokalnej jako instrumencie wsparcia społeczności lokalnych na przykładzie gminy Dzierżoniów opowiedziała pani Jolanta Zarzeka zastępca Wójta. Następnie Edyta Mulka-Gonera ze Stowarzyszenia Rozwoju i Promocji Wsi "Przystań Mościsko" oraz Moderator Odnowy Wsi przybliżyła zebranym inicjatywę "Kolorowy świat świadomego seniora" zrealizowaną w ramach programu na rzecz aktywności społecznej osób starszych.

Najbardziej wyczekiwaną częścią programu Kongresu były prezentacje sołectw z województwa dolnośląskiego – laureatów konkursu Piękna Wieś Dolnośląska. Uczestnicy obejrzeli prezentacje Spytkowa, w gminie Zgorzelec, Ścinawki Średniej, gm. Radków, Wojcieszyna, gm. Pielgrzymka, Morzęcina Małego, gm. Oborniki Śląskie oraz Krukowa z Gminy Żarów.

14 12 06 OW Kongres fot Krzysztof Szustka IMG 0233 kopia


Drugi dzień Kongresu otworzyła prezentacja Marty Askaldowicz Figiel z Uniwersytetu Wrocławskiego dot. wyników badań zaangażowania liderów z Wiosek z Pomysłem w proces tworzenia wioski tematycznej.


Następnie Wojciech Pałka z Partnerstwa Miejscowości Tematycznych Warmii i Mazur „Miejsca z Duszą” przedstawił prezentację pn.  "Wioska Tematyczna – sposób na rozwój aktywizacji, integracji i ekonomii społecznej na obszarach wiejskich. Prezentacja dotychczasowych działań Stowarzyszenia „Pogrodzie dla Przyszłości” i jego współpracy z lokalnym samorządem. Tworzenie miejscowości tematycznych na Warmii i Mazurach ich sieciowanie jako wzmocnienie i wzajemna współpraca.


Kongres zamknęła prezentacja Bogusława Pyzochy z Fundacji Bieszczadzkiej, w której zaprezentował kolejny pomysł na rozwój społeczno-ekonomiczny wsi w oparciu o dziedzictwo przyrodnicze i kulturowo-historyczne -  EKOMUZEA.
Kongres Odnowy Wsi ponownie okazał się niezwykle istotnym wydarzeniem dla lokalnych liderów.

szlak geologiczny

Kraina Wygasłych Wulkanów

Wspierają nas

KAMIENIARZ

kamieniarz 2

gmina pilegzrymka

 

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Logowanie

Licznik odwiedzin

Dzisiaj 1

Wczoraj 5

Wizyt w tygodniu 10

Wizyt w miesiącu 151

Łącznie wizyt 37644

Noclegi


Copyright © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone.