Konkurs „Piękna Wieś Dolnośląska” zorganizowany przez Urząd Marszałkowski już po raz piąty to jeden z elementów wsparcia jakie Urząd przygotował dla sołectw i gmin uczestniczących w Odnowie Wsi Dolnośląskiej. Konkurs realizowany jest w oparciu o regulamin znajdujący się na stronie www Wydziału Obszarów Wiejskich.
Celem Konkursu jest wyłonienie oraz wypromowanie najlepszych, najbardziej innowacyjnych i wzorcowych przykładów aktywności mieszkańców z terenów wiejskich. Opierając się na założeniu, że na wsi najlepiej działa zdrowa rywalizacja oparta na dobrym przykładzie – Konkurs sprawia, że wsie mobilizując się realizują przedsięwzięcia, które w innej sytuacji by nie powstały lub ich zakres byłby znacznie mniejszy.
Konkurs organizowany jest w czterech kategoriach:
„Najpiękniejsza Wieś”,
„Najpiękniejsza Zagroda”,
„Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi”
oraz „Najlepszy start w odnowie wsi”.
Czaple w 2013 roku zgłosiły się do konkursu w następującej kategorii:
Najlepszy start w Odnowie Wsi
Kategoria ta, w swoim założeniu ma identyfikować wsie, którym w przeciągu kilku do kilkunastu miesięcy udało się z sukcesem rozpocząć swoja przygodę z Odnową Wsi. Wszystkim nagrodzonym projektom - udało się to w 100%.
Lp. Tytuł projektu
wieś / gmina Miejsce Nagroda
1. „Nasza Wieś – Wsią Aktywną” – Czaple, gm. Pielgrzymka I miejsce 4.000 zł
2. „Piękne Domanice mamy, wizję wsi spełniamy” – Domanice, gm. Wińsko II miejsce 3.000 zł
3. „Zwiększenie zaangażowania mieszkańców wszystkich pokoleń” - Mikułowa, gm. Sulików III miejsce 2.000 zł
4. „Realizacja programu krótkoterminowego odnowy wsi Nowa Wieś Wielka , zapisanego w sołeckiej strategii rozwoju z kwietnia 2010r.”-Nowa Wieś Wielka, gm. Paszowice wyróżnienie -
Laureat I miejsca – wieś Czaple w gminie Pielgrzymka – swoją przygodę z Odnową Wsi rozpoczęło w 2009 r. W 2011 r. powstaje sołecka strategia rozwoju, następnie Stowarzyszenie. Od tego momentu następuje realizacja wielu, połączonych ze sobą projektów celem stworzenia wioski tematycznej - Wsi z Przyszłością. Niezwykle prężnie działające stowarzyszenie pozyskuje środki finansowe min. w ramach POKL w kwocie ponad 200.000 zł oraz z innych źródeł zewnętrznych dzięki czemu pomnożono odpis sołecki kilkadziesiąt razy. Zrealizowane projekty mają na celu nie tylko poprawę infrastruktury wiejskiej-remont świetlicy, promocję wsi – gadżety promocyjne, strona WWW, witacze, ale także działania stawiające na edukację mieszkańców i zagospodarowanie czasu – w tym warsztaty min bibułkarskie, podróż studyjna do wsi tematycznych, szkolenia z zakresu księgowości, pracy w grupie, autoprezentacji, pierwszej pomocy, zajęcia z nornic walking i i wiele innych. To niewątpliwie wieś z przyszłością!
żródło : UMWD / Wydz. Obszarów Wiejskich