Konkurs "Piękna Wieś Dolnośląska"

Drukuj
Odsłony: 16662

Konkurs „Piękna Wieś Dolnośląska” zorganizowany przez Urząd Marszałkowski  już po raz piąty to jeden z elementów wsparcia jakie Urząd przygotował dla sołectw i gmin uczestniczących w Odnowie Wsi Dolnośląskiej. Konkurs realizowany jest w oparciu  o regulamin znajdujący się na stronie www Wydziału Obszarów Wiejskich.


Celem Konkursu jest wyłonienie oraz wypromowanie najlepszych, najbardziej innowacyjnych i wzorcowych przykładów aktywności mieszkańców z terenów wiejskich.  Opierając się na założeniu, że na wsi najlepiej działa zdrowa rywalizacja oparta na dobrym przykładzie – Konkurs  sprawia, że wsie mobilizując się realizują przedsięwzięcia, które w innej sytuacji by nie powstały lub ich zakres byłby znacznie mniejszy.

 

Konkurs organizowany jest w czterech kategoriach:

„Najpiękniejsza Wieś”,

„Najpiękniejsza Zagroda”,

„Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi”

oraz „Najlepszy start w odnowie wsi”.

 

Czaple w 2013 roku zgłosiły się do konkursu w następującej kategorii:

 

Najlepszy start w Odnowie Wsi
Kategoria ta, w swoim założeniu ma identyfikować wsie, którym w przeciągu kilku do kilkunastu miesięcy udało się z sukcesem rozpocząć  swoja przygodę z Odnową Wsi. Wszystkim  nagrodzonym projektom  - udało się to w 100%.

Lp.    Tytuł projektu
wieś / gmina    Miejsce     Nagroda
1.        „Nasza Wieś – Wsią Aktywną” – Czaple, gm. Pielgrzymka    I miejsce    4.000 zł
2.        „Piękne Domanice mamy, wizję wsi spełniamy” – Domanice, gm. Wińsko    II miejsce    3.000 zł
3.        „Zwiększenie zaangażowania mieszkańców wszystkich pokoleń”  - Mikułowa, gm. Sulików    III miejsce    2.000 zł
4.        „Realizacja programu krótkoterminowego odnowy wsi Nowa Wieś Wielka , zapisanego w sołeckiej strategii rozwoju z kwietnia 2010r.”-Nowa Wieś Wielka, gm. Paszowice    wyróżnienie    -

Laureat I miejsca – wieś Czaple w gminie Pielgrzymka – swoją przygodę z Odnową Wsi rozpoczęło w 2009 r. W 2011 r. powstaje sołecka strategia rozwoju, następnie Stowarzyszenie. Od tego momentu następuje realizacja wielu, połączonych ze sobą  projektów celem stworzenia wioski tematycznej - Wsi z Przyszłością. Niezwykle prężnie działające stowarzyszenie pozyskuje środki finansowe  min.  w ramach POKL w kwocie ponad 200.000 zł oraz z innych źródeł zewnętrznych dzięki czemu pomnożono odpis sołecki kilkadziesiąt razy. Zrealizowane projekty mają na celu nie tylko poprawę infrastruktury wiejskiej-remont świetlicy, promocję wsi – gadżety promocyjne, strona WWW, witacze, ale także działania stawiające na edukację mieszkańców i zagospodarowanie czasu – w tym warsztaty min bibułkarskie, podróż studyjna do wsi tematycznych, szkolenia z zakresu księgowości, pracy w grupie, autoprezentacji, pierwszej pomocy, zajęcia z nornic walking i i wiele innych.  To niewątpliwie wieś z przyszłością!

 

żródło : UMWD / Wydz. Obszarów Wiejskich