Czaple 29, 59-524 Pielgrzymka 665 10 09 08

Szlak kamiennych krzyży

Obraz1Złotoryjski Las, otaczający przysiółek wsi Czaple, zwany Choińcem, to jedyne miejsce w Polsce, gdzie na stosunkowo niewielkim obszarze spotkać można aż siedem wolnostojących kamiennych krzyży. Z wielkim prawdopodobieństwem możemy twierdzić, że wszystkie znajdują się w swoich pierwotnych miejscach – inaczej niż w innych miejscowościach, gdzie istnieją równie duże skupiska kamiennych krzyży. Warto podkreślić, że mówimy tylko o kamiennych krzyżach, nie wliczamy do nich kamiennych kapliczek, których zresztą nie ma namawianym terenie
W 2009 r. w Towarzystwie Miłośników Ziemi Złotoryjskiej narodziła się inicjatywa połączenia specjalnym szlakiem wszystkich kamiennych krzyży. Idea wzbudziła zainteresowanie Stowarzyszenia Ochrony i Badań Zabytków Prawa, które, wspólnie z TMZZ, zorganizowało w 2010 r. w Złotoryi konferencje poświęconą dawnemu prawu na ziemi złotoryjskiej. Tam właśnie po raz pierwszy przedstawiono założenia „Szlaku kamiennych krzyży”. W działania przybliżające jego realizację włączyli się oczywiście pracownicy Leśnictwa w Czaplach, Złotoryjski Klub Fotograficzny (ZKF) przy TMZZ oraz Urząd Gminy w Pielgrzymce. Efektem tych działań jest otwarty w dniu 7 listopada 2014 roku Szlak Kamiennych Krzyży w Czaplach (Choińcu)

IMG 5406 2

IMG 5422

IMG 5428

 

IMG 5474 2

Inne atrakcje na szlaku :

 

- pdfGeocaching w Gminie Pielgrzymka

- Lekcje w terenie – scenariusze lekcji, które mogą odbywać się w dwóch do tego przeznaczonych miejsc na trasie Szklaku, pod wiatami… a po lekcji w miejscu odpoczynku od strony Twardocicach można rozpalić ognisku, na specjalnie przygotowanym palenisku.

pdfSCENARIUSZ_LEKCJI_REGIONALNEJ_W_TERENIE_-_SP_I-III

pdfSCENARIUSZ_LEKCJI_REGIONALNEJ_W_TERENIE_-_SP_IV-VI

pdfSCENARIUSZ_LEKCJI_REGIONALNEJ_W_TERENIE_-_GIMAZJUM

pdfSCENARIUSZ_LEKCJI_REGIONALNEJ_W_TERENIE_-_SZKOŁY ŚREDNIE

A ostatnio…

Ostatnio TMZZ opracował regulamin nowej odznaki krajoznawczej „Kamienne krzyże ziemi złotoryjskiej, legnickiej i jaworskiej”, którą można zdobywać od jesieni 2014 r.

docRegulamin Odznaki

Projekt otrzymał dofinansowanie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, Gminy Pielgrzymka oraz TMZZ, także Nadleśnictwa Lwówek Śląski.

 

Gmina Pielgrzymka wydała przrewodnik po Szlaku - można go odebrać w Urzędzie Gminy bądź u sołtysa wsi Czaple.

Kontakt w sprawie oprowadzania po szlaku oraz lekcji w terenie :

- Ewelina Szkutnik - tel. 665100908